//////

Archive for Październik, 2015

Bezpieczne wyburzanie ścian

Jeśli chcemy diametralnie zmienić wygląd naszego mieszkania może okazać się konieczne wyburzenie lub przesunięcie ścian. Chociaż usunięcie ścianek działowych nie powinno mieć wpływu na odporność konstrukcji budynku za każdym razem taki krok powinien być konsultowany ze specjalistą – architektem lub inną osobą studiującą w swoim życiu budownictwo. Z reguły wyburzanie ścianek działowych nie nastręcza większych problemów. Najwięcej komplikacji występuje w przypadku budownictwa przedwojennego, którego charakterystyczny sposób wykonania często uniemożliwia lub mocno utrudnia wykonanie prac budowlanych. Dużo więcej zachodu wymaga wyburzenie ściany nośnej, często w ogólne nie jest ono możliwe. Poza obowiązkową konsultacją z architektem lub konstruktorem, wykonaniem projektu przebudowy potrzebna jest także zgoda urzędu na wykonanie takiego przekształcenia. Planując zmiany bierzmy również pod uwagę ułożenie instalacji wodociągowej oraz gazowej. Przepisy często określają kubatury pomieszczeń i wytyczne dotyczące wentylacji miejsc gdzie wykorzystywany jest gaz.

Jak wybrać idealny blat kuchenny

Idealny blat kuchenny musi posiadać wiele przymiotów. Powinien być odporny na wilgoć, wysoką temperaturę i uszkodzenia mechaniczne, a także pasować do wystroju reszty kuchni. Z czego powinien być zrobiony blat aby spełniać wszystkie te wymogi? Najtańszą, ale najmniej efektowną propozycją jest płyta wiórowa oklejona postformitem. Jest on dość odporny na ścieranie i odbarwienia oraz dostępny w różnej kolorystyce. Zdarzają się także blaty z kamienia naturalnego, najczęściej ze zwartego i mało nasiąkliwego granitu. Trochę bardziej kłopotliwy jest blat drewniany ponieważ wymaga częstej impregnacji oraz okazjonalnego odświeżania. Cena takiego blatu w dużej mierze zależy od rodzaju drewna. Nowoczesne budownictwo wykorzystuje blaty kompozytowe, które są lżejsze oraz bardziej odporne na zarysowania niż ich kamienne odpowiedniki. Ich główną zaletą są jednak bezspoinowe łączenia, które umożliwiają uzyskanie gładkiej powierzchni na całym obszarze roboczym blatu. Jest to niestety bardzo kosztowne rozwiązanie.

Nowoczesne ogrzewanie nadmuchowe

W Stanach Zjednoczonych znane od lat, a u nas dopiero zyskujące popularność – ogrzewanie nadmuchowe jest coraz częściej spotykane w polskich domach. I nic w tym dziwnego, ponieważ jest to jedno z najbardziej skutecznych i najekonomiczniejszych rozwiązań jakie od wielu lat oferuje nowoczesne budownictwo. Niewątpliwą przewagą ogrzewania nadmuchowego jest fakt, że nagrzane powietrze jest dostarczane bezpośrednio do pomieszczeń, nie występuje tutaj żadna inna substancja pośrednicząca (na przykład woda, jak w klasycznym ogrzewaniu). Dlatego pomieszczenia nagrzewają się praktycznie natychmiast po ustaleniu temperatury. Zaletą ogrzewania nadmuchowego jest także cyrkulacja powietrza w mieszkaniu. Czyli nawet wtedy, kiedy mamy pozamykane okna to możemy oddychać świeżym powietrzem. Jest to bardzo bezpieczny sposób wietrzenia ponieważ instalacja jest wyposażona w specjalne filtry wyłapujące z powietrza wszystkie szkodliwe substancje, takie jak dym papierosowy, pyłki, kurz, a nawet wirusy i bakterie.

Mieszkanie w stylu skandynawskim

Mieszkania w stylu skandynawskim charakteryzuje wyjątkowa prostota, naturalność i wszechstronność. Kolorystyka utrzymana w bieli, szarościach, beżu i brązie sprawia, że pomieszczenia wydają się większe i wewnętrznie spójne. Wnętrza skandynawskie zazwyczaj są bardzo jasne, pełne naturalnego światła. Podłogę przeważnie wykonuje się z drewna zachowując oryginalną strukturę desek. Północne budownictwo cechuje harmonia oraz umiar w doborze dodatków. Na oknach rzadko kiedy pojawiają się zasłony, ale jeśli już są to wykonane z lekkich, naturalnych materiałów. Dużo częściej spotykane są rolety, które dodają wnętrzu wszechstronności i nie ograniczają dostępu promieniom słonecznym. Nieodzownym dodatkiem są barwne poduszki, kolorowe narzuty wykonane z naturalnej wełny, papierowe abażury i delikatne drewniane meble. Jasne kolory ścian kontrastują z drewnianą podłogą. Czasami, jako dodatek wykonuje się aranżacje z białej cegły klinkierowej, która wygląda urzekająco, szczególnie w nieco większych pomieszczeniach.