//////

Archive for Wrzesień, 2016

Zarządzanie nieruchomością a posiadanie licencji zawodowej

Aby zarządzać nieruchomością stanowiącą wspólnotę mieszkaniową osoba taka zobowiązana jest posiadać stosowną licencję zawodową. Licencja taka wydawana jest przez ministra budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej. Obowiązek ten wynika z regulacji prawnej stosownego zarządzenia. Zarządca nieruchomości, który już posiada licencje zawodową, powinien regularnie i stale podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, celem zapewnienia prawidłowości wykonywanych przez siebie czynności zawodowych. Warunkiem obligatoryjnym jest, aby taki zarządca wykupił ubezpieczenie obowiązkowe, tytułem obowiązkowości cywilnej, za ewentualnie wyrządzone szkody, na skutek nienależytego wykonywania należących do niego obowiązków służbowych. Niezbędne do uzyskania licencji zawodowej zarządcy nieruchomości jest potwierdzenie przez niego odbycie stosownych praktyk zawodowych z zakresu zarządzania nieruchomościami oraz potwierdzenie, że nie był on karany za przestępstwa przeciwko mieni, składaniu fałszywych zeznań, przestępstwa gospodarcze.

Od czego zacząć budowanie domu

Każda budowa domu to poważna decyzja inwestora. Czy warto w to wchodzić, czy nie lepiej jest kupić gotowy domu lub mieszkanie w bliku – te kwestie trzeba dobrze przemyśleć przed podjęciem decyzji, Tym bardziej, że biurokracja naprawdę przeraża. Ilość wymaganych zezwoleń jest zapewne usprawiedliwiona obecnością w urzędach niektórych urzędników, którzy przecież muszą z czegoś żyć. Podobnie jak liczne kontrole na budowie, które mogą uprzykrzać życie. Gdy całość jest wykonywana zgodnie ze sztuką budowlaną nie ma przecież potrzeby gnębienia inwestora. A jednak. Jest to jedna z przyczyn ,dla której w Polsce jest tak mało inwestycji. Budownictwo ostatnio podupadło, niejednokrotnie winne są temu obowiązujące przepisy. Nie zależy ich jednak pomijać, gdyż restrykcje są naprawdę dotkliwe, o czy mogło się przekonać wiele osób, które zdecydowały się na budowę na przykład przed uprawomocnieniem się zezwoleń – które przecież otrzymali. Jednak polskie przepisy nie przystają do rzeczywistości – widocznie po prostu ktoś ma w tym jakiś cel.

Formalności przy budowie

Załatwienie formalności to pierwszy etap budowy, jeśli mamy już kupiona działkę. Jest to etap, który zbierze nam mnóstwo czasu i pieniędzy. Chodzi o zgromadzenie całej potrzebnej dokumentacji, planów, zezwoleń itd. Całość może być bardzo poważnym wydatkiem, który niewątpliwe trzeba uwzględnić w pierwszej kolejności, planując budowę. Gdyż właśnie na początku ponosi się koszty całości biurokratycznych procedur, które niestety w Polsce nie zachęcają do pojęcia inwestycji. Budownictwo oczywiście w dużej mierze na tym cierpi Nie warto jednak kombinować i wybrać dróg na skróty, gdyż system represyjny może być jeszcze bardziej bolesny dla naszej kieszeni. Jeśli już budować, to z zachowaniem wszelkich procedur, gdyż w przeciwnym razie możemy bardzo żałować naszych pochopnych decyzji. Budowanie domu to często najważniejsza inwestycja w życia. Już na etapie planów musimy się zastanowić, jakie mamy oczekiwania. Warto też wybiec w przyszłość, by nie musieć po pewnym czasie żałować podjętych decyzji w związku np. w metrażem domu.

Jakie formalności przy budowie domu

Budowanie domu wymaga zgromadzenia wielu potrzebnych zezwoleń. Dlatego też ten proces należy rozłożyć na lata i raczej nie oczekiwać, że szybko uda nam się uwinąć z całością inwestycji. Najpierw należy zacząć od potrzebnych formalności, wśród których jest przede wszystkim stworzenie planu domu. Musimy uwzględnić przy tym wszystkie potrzeby domowników oraz fakt, że dokończenie inwestycji nastąpi za klika lub nawet kilkanaście lat. ta uwag a jest szczególnie ważna dla osób z dziećmi – trzeba zastanowić się , czy któreś z dzieci nie będzie chciało założyć swojej rodziny i dostosować palny do takich właśnie założeń. Z drugiej strony trzeba się też liczyć z możliwości szybszego opuszczenia domu przez któreś dziecko. To wszystko trzeba wziąć pod uwagę, wybierając plany do naszego domu. Mogą one być przygotowane na specjalne zamówienie, lub tez wybrane z gotowych projektów. Budownictwo w Polsce zakłada wybieranie panów właśnie w ten sposób. Jeśli zależy nam na spełnieniu konkretnych indywidualnych oczekiwań, warto wybrać nowy plan.